רשלנות רפואית בלידה

רשלנות רפואית הקשורה ללידה מתרחשת כאשר רופא, בית חולים או צוות רפואי אחר פועל ברשלנות (אינו מנצל טיפול סביר) וגורם לאחד מהדברים הבאים:

  • פגיעה באם או בילד במהלך ההריון או הלידה
  • לידה שלא כדין – כאשר ההורים היו מסיימים או נמנעים מהריון אילו היו יודעים על מומים מולדים, או
  • הריון שגוי – כאשר הניסיון של ההורים להימנע או לסיים הריון נכשל.

כל אחת מהתביעות הללו מגיעה עם כללים משלה לגבי מי יכול לתבוע ואילו נזקים ניתן להחזיר.

מקרים של רשלנות רפואית בלידה

פציעות לידה לאם או לתינוק: למרות הנדירות, לפעמים רשלנות רפואית של רופא גורמת לאם או לתינוק, או שניהם, להיפצע לפני או במהלך לידתו של התינוק. כמה דוגמאות לרשלנות שיכולה לגרום לפציעות הקשורות ללידה כוללות:

כישלון רשלני בשליטה באיבוד דם מופרז של האם לאחר הלידה, וכן
כישלון רשלני במעקב אחר צריכת החמצן של התינוק לפני ואחרי הלידה.
פגיעה בתינוק. אם תינוק נפגע, על ההורים להגיש את התביעה, ולשמש כאפוטרופוס לתינוק. בשם התינוק רשאים ההורים לבקש פיצויים כלליים ומיוחדים כאחד.

הנזקים הכלליים כוללים את עלות הסבל, כגון כאב וסבל נפשי ופיזי, ואובדן הנאה מהחיים.

דוגמה: רופא אינו נוקט בטיפול סביר ומחליט בטעות ללדת תינוק בטרם עת. כתוצאה מכך, התינוק סובל מנזק מוחי. ההורים עשויים לתבוע להחזר הוצאות רפואיות שנגרמו לתשלום עבור צרכי שיקום והתפתחות מתמשכים, כמו גם כאב וסבל שכן התינוק יחווה טראומה מתמשכת של מוגבלות פיזית ונפשית.

פגיעה באמא. היולדת יכולה להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית אם חוסר זהירות של הרופא גרם לה לפציעה לפני או במהלך הלידה. לדוגמה, אם הרופא אינו מבחין בלחץ הדם הגבוה של היולדת לפני הלידה, סימן למצב המכונה רעלת הריון, ולאם יש התקף במהלך הלידה (שלעתים קרובות מוביל רעלת הריון), לאם עשויה להיות תביעה בגין רשלנות רפואית להחלמה בגין פציעות שנגרמו מההתקף.
פגיעה רגשית בהורים. ההורים עשויים גם לתבוע על הכאב והסבל הרגשי שהם חווים בגלל הפציעה של תינוקם.

לידה לא נכונה

בפעולת לידה פסולה, ההורים טוענים כי היה על הרופא להזהיר אותם מפני מומים מולדים צפויים של ילדם וכי אילו היו יודעים, הם היו נמנעים מההריון או מסיימים את ההיריון.

בדרך כלל, התביעה מבוססת על:

  • בדיקה גנטית רשלנית לפני שהילד נולד, או
  • כישלון רשלני באיתור ליקויים נפשיים או פיזיים בשלבים הראשונים של ההריון.
  • הנזקים הזמינים עבור מקרה לידה בעוולה כוללים בדרך כלל את העלויות הנובעות מההפרעה של הילד, כגון הוצאות רפואיות וטיפול חינוכי. ההורים עשויים גם להצליח להתאושש מהכאב והסבל הרגשיים הקשורים בלידה ובגידול הילד.

רוב המדינות מאפשרות להורים להגיש תביעות לידה שלא כדין. לכמה מדינות יש חוקים מגבילים. אבל הרוב המכריע של המדינות אינן מאפשרות לילד לתבוע על "לידה בעוולה" (כשהילד תובע, זה נקרא לפעמים "חיים בטעות").

הריון לא נכון

הורים עשויים לתבוע על הריון לא חוקי אם ניסו להימנע מהריון – או באמצעות עיקור, בדיקת הריון או הפלה – אך שיטות אלו נכשלו עקב רשלנות הרופא או הצוות הרפואי.

בפעולת הריון פסולה, הילד נולד בריא, אך ההורים תובעים על הנזק שנגרם מההריון והלידה הלא רצויים. סוגי הנזקים שניתן לגבות תלויים במדינה. למרות שרוב המדינות מאפשרות להורים לתבוע עלויות כמו הוצאות רפואיות ואובדן שכר, רק חלק מהמדינות מאפשרות פיצוי על כאב וסבל ההורים שנגרמו כתוצאה מהריון לא רצוי. כמה מדינות מאפשרות החזר בעלויות של גידול ילד בריא אך לא רצוי, אך רובן לא.

לידה הינה אחד האירועים המרגשים והמשמעותים ביותר בחיי משפחה.

לעיתים, למרבה הטרגדיה, הליך הלידה מנוהל באופן בלתי תקין אשר גורם לרך הנולד נכות בלתי הפיכה ובמקרים מסויימים אף גורם למותו.

אירועים של רשלנות רפואית בלידה, אשר כתוצאה מהם נגרם ליילוד נזק נוירולוגי, הינם מקרים קשים והרי גורל עבור היילוד והמשפחה כולה. מלבד הפגיעה הקשה באיכות חיי היום יום של הילד ומשפחתו, הרי שגידול וטיפוח ילד בעל צרכים מיוחדים דורש משאבים כספיים עצומים לצורך מתן טיפול סיעודי, טיפולים רפואיים ופרארפואיים ורכישת אביזרים מיוחדים.

פטירת יילוד במהלך או בסמוך לאחר לידה, הינה אירוע טראומטי עבור המשפחה כולה, אשר מותיר צלקות אשר עלולות ללוות את בני המשפחה לשנים רבות.

על מנת להצליח בתביעה בגין רשלנות רפואית מיילדותית ולקבל פיצוי כספי משמעותי היכול להגיע למיליוני שקלים במקרים של ילד הסובל מנכות משמעותית, יש להוכיח כי היה כשל בניהול הלידה וכי הנזקים של הילוד, או פטירתו, נובעים מאותו הכשל ולא מסיבות אחרות.

הכנת והגשת תביעה מקצועית ואיתנה, דורשת היכרות מעמיקה של התחומים הרפואיים הרלוונטים והיכרות עם המומחים הרפואיים המתאימים ביותר לכל סוגיה.

לאור הקושי המשמעותי הכרוך בטיפול בילד או בילדה עם צרכים מיוחדים, חשוב שעוה"ד המטפל יוכל להתגייס באופן אישי וצמוד לליווי המשפחה לאורך כל התהליך, במסירות ובפניות מלאה.